Szachy komputerowe

Istnieje cała masa programów komputerowych, które są przeznaczone do grania w szachy. Generalnie ich historia jest całkiem długa, a początki wiążą się z rokiem 1956. Wtedy to bowiem został wypuszczony pierwszy tego typu program jaki pozwalał na granie w szachy komputerowo.
Jeżeli chodzi o pierwszy program komputerowy przeznaczony do tego rodzaju gier to zaprezentowano go z www.serwis-pc.org.pl inicjatywy współautora tego projektu, a mianowicie Stanisława Ulama. Nie on jednakże uznawany jest za ojca programów tu opisywanych. W większości zasługi te przypisuje się Claude Shannonowi, który to opracował podstawowe narzędzie o charakterze algorytmicznym. W grę wchodzi tu funkcja wartości pozycji. Musimy też nadmienić, że programy oraz komputery szachowe wraz z biegiem czasu stały się hurtownia słoików tak dobrym wariantem, iż były dużo lepsze niż nie jeden gracz przeciętny, który znał reguły i wiedział, na czym ta planszówka polega.

Ciekawym wydarzeniem było zorganizowanie szachowego pojedynku w 19996 roku, na podstawie którego udało się odbyć grę składającą się z sześciu partii. Rozegrała się ona między mistrzem świata jakim był Garrim Kasparow oraz komputerem Deep Blue, który został wyprodukowany i wypuszczony na rynek przez przedsiębiorstwo cieszące się dużą renomą, to jest firmę IBM. Musimy także nadmienić, że w ogólnym rozrachunku pojedynek zakończył się powodzeniem dla Kasparowa. Niemniej jednak to była chwilowa wygrana „człowieka”. Zaledwie rok później doszło do powtórkowego grania, a w konsekwencji tego rozgrywka została już wygrana przez komputer.