Międzynarodowa Federacja Szachowa

Federation Internationale des Echecs, czyli FIDE, jest to w dosłownym tłumaczeniu formalnym na język polski – Międzynarodowa Federacja Szachowa, która powstała w Paryżu, stąd tez jej francuskojęzyczne nazewnictwo. Utworzono ją w dniu 20 lipca 1924 roku. To formacja, jaka grupuje w swych szeregach związki szachowe – narodowe w swym charakterze – które pochodzą z całego świata. W tym Międzynarodowym zbiorowisku znajduje się także Polski Związek Szachowy.
Jesteśmy jedną rodziną, a więc w oryginalnej wersji łacińskiej – Gens una sumus – tak brzmi motto FIDE. W 1995 roku, Kirsan Ilumżynow stanął na czele Federacji, o której mowa. Był to prezydent rosyjskiej Kałmucji – autonomicznej republiki. Organizacja, o jakiej mówimy bazuje natomiast głównej mierze na wielorakich zadaniach, które ma do sprawowania. I tak jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za czuwanie nad tym, by w prawidłowy sposób grać w szachy, przestrzegając ustalonych norm i https://uzuzanny.pl/apartamenty-w-sopocie/ zasad. Ponadto członkowie tej Międzynarodowej Federacji Szachowej stawiają zwłaszcza na ujednolicenie reguł tejże planszówki oraz jej definiowanie. Musimy także wspomnieć o tym, iż zadaniem naczelnym przypisywanym FIDE okazuje się liczenie i szacowanie rankingu szachistów. To FIDE wręcza tytuły graczom w szachy, także jeśli mowa tu o zawodach światowych i najlepszych zwycięzcach szachowych.

Stworzenie FIDE związane było z wnioskiem sekretarza Francuskiej Federacji Pierre Vincenta. W piętnastu krajach FIDE stanowiła związek dominujący w kategorii gra w szachy. Mowa tu między innymi o Włochach, Jugosławii, Belgii, Rumunii, Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Czechosłowacji, Węgrach, Argentynie, Anglii, Kanadzie, ale też Polsce. W naszym kraju natomiast zakładanie FIDE było reprezentowane przez Izaaka Towbina. Najważniejsza decyzja podpisana została w 1928 roku w Hadze. To tam podjęto ważną, wręcz kluczową decyzję odnosząca się do równania w prawach zawodowych graczy oraz amatorów.