Szachowe turnieje międzystrefowe

Drugim etapem występującym między turniejami strefowymi oraz turniejem pretendentów zwanym też nierzadko meczem pretendentów okazuje się turniej międzystrefowy FIDE. Jest to kolejny z elementów eliminacji, jaki ma dążyć do tego, żeby jasno sprecyzować przeciwnika dla aktualnego mistrza oraz mistrzyni w grze planszowej, jaką tu charakteryzujemy. W związku z tym można mówić o podziale tychże konkursów na dwie kategorie uzależnione od płci, w białe certyfikaty tym turnieje międzystrefowe mężczyzn i turnieje międzystrefowe kobiet.

Pierwsze z nich bazuje na projekcie regulaminu zmagań szachowych, który przedstawiony został w roku 1946. Wtedy to bowiem na Kongresie FIDE przedstawiono tę koncepcję opierającą się o indywidualne mistrzostwo świata. Rok później, to jest w roku 1947 natomiast zatwierdzono wspomniany regulamin na kongresie odbywającym się w Hadze. Zanim to jednakże nastąpiło, doszło do dopracowania https://www.res-turbo.pl/kontakt/naprawa-i-regeneracja-wtryskiwaczy-turbosprezarek-sochaczew-warszawa/ projektu w szczegółach. Jeżeli chodzi o wygląd ostateczny formuły turniejów międzystrefowych, nie raz ulegał on przekształceniom. W zasadzie śmiało można stwierdzić, iż każdy poszczególny cykl był zupełnie odmienny od wcześniejszego. W 1959 roku z kolei Kongres FIDE zdecydował się na wprowadzenie zasady trzech, która wprowadzona została w Luksemburgu. W roku 1987 natomiast zaczęto przygotowywać turnieje, które miały rozgrywki w systemie kołowym. Niewiele później, bo w latach 1990 oraz 1993, rozgrano turniej w systemie szwajcarskim. Był to dystans trzynastu rund. W 1996 roku zaś FIDE zupełnie odmieniła działający przez lata system rozgrywania eliminacji. Generalnie doszło do prawdziwej rewolucji, w konsekwencji czego zrezygnowano z turniejów międzystrefowych. Nie było także od tego czasu meczów pretendentów. Jedyne co natomiast zaczęto przygotowywać, to turniej rozgrywany systemem pucharowym.