Warto wiedzieć – gry planszowe

Jedną z ciekawych form rekreacji okazują się wysokiej klasy gry planszowe, jakie od wielu lat biją prawdziwe rekordy popularności. Jest ich na chwilę obecną tak wiele, że nie ma trudności ze znalezieniem modelu odpowiadającego naszym potrzebom i preferencjom. Pytanie tylko- dlaczego aż tak zdobyły one uznanie, niezależnie od grupy wiekowej, płci i zainteresowań? Więcej na ten temat w dalszych fragmentach.
Istnieje wiele gier Jednolity Europejski Format Raportowania planszowych, które uznawane są wręcz za standard – w nie minimum raz w życiu musiał grać każdy. To towarzyskie spotkania, w jakich nierzadko ubaw po pachy mają całe rodziny, grupy znajomych i gracze reprezentujący rozmaite pokolenia. Do chyba najbardziej wiekowych zalicza się gry królewskie z UR, wari, go, młynek, tryktrak, senet, szachy, warcaby, a także całą masę gier karcianych. Warto wspomnieć także i o tym, że sporo z tych tradycyjnych gier planszowych zyskało już opcje wersji komputerowej. Powstały one na rozliczne systemy operacyjne, a część z nich odznacza się nawet znakomitą tak zwaną sztuczną inteligencją.

Gry planszowe bardzo często są sposobem na integrację, na zorganizowanie w wartościowy i produktywny sposób wolnego czasu, a także na chwilę odprężenia. Musimy jednakże mieć na uwadze również i fakt, że granie w planszówki to ciekawa forma edukowania się. Jest to jak najbardziej warte uwagi z perspektywy na przykład wychowywania małych dzieci – zamiast alternatywy jaką jest komputer tak bardzo dziś popularny, warto postawić w pierwszej kolejności na planszówkę, jaka zmusi dziecko do wysiłku intelektualnego, rozwinie jego spryt, zaradność, nauczy go szybko, ale i zarazem mądrze oraz rozsądnie podejmować decyzje.