Na co wpływają szachy

Szachy stanowią rewelacyjną formę rozrywki dla każdego, niezależnie od grupy wiekowej, płci, umiejętności i stopnia wtajemniczenia. Jest to świetna zabawa ponieważ poprawia zdolności intelektualne, a z drugiej strony dostarcza również rozrywki. Specjaliści są pewni, że regularne granie w tego rodzaju gry planszowe, które aż tak mocno angażują szare komórki zdecydowanie wpływa na rozwój wyobraźni. Jest to sposobność polepszenia koncentracji oraz skupienia się. Można nauczyć się szybko podejmować decyzje, a przy okazji także poprawić swój poziom inteligencji. Badania psychologiczne jednoznacznie wskazują na fakt, iż gra w szachy umożliwia zwiększenie IQ. Takie testy zrealizowano w Wenezueli i wykazały one, iż jest to prawdą już w przypadku małych dzieci.

Granie w szachy to także plus w postaci podniesienia umiejętności arytmetycznych. Badania na ten temat przeprowadzone zostały przez dwóch ekspertów jakimi byli James Smith oraz Robert Cage. To oni zrealizowali testy bazujące na wpływie nauczania gry w charakteryzowany rodzaj planszówki na zdolności matematyczne. Wspomniane analizy przeprowadzono w grupie młodych osób. Okazało się na ich podstawie, że im więcej młodzież grała w szachy, tym automatycznie polepszały się jej zdolności postrzegania. W ten sposób zwiększały się także ich umiejętności tyczące się przetwarzania bodźców z zewnątrz, impulsów.
Wreszcie granie w szachy umożliwia także zwiększenie zdolności językowych, które ulegają zasadniczemu wyostrzeniu. Jak to możliwe? Otóż lepiej osoba umiejąca grać w szachy rozumie matematykę i ogólnie wszelkie przedmioty ścisłe, a języki obce jak najbardziej się do tego zaliczają. Warto także podkreślić aspekt kształcenia w zakresie krytycznego myślenia i wyciągania obiektywnych wniosków.