Reguły i odmiany

Gra w szachy uchodzi za jedną z najpopularniejszych gier planszowych, która nie tylko wciąga bowiem za każdym razem toczy się zupełnie inaczej, ale przede wszystkim łączy się z szeregiem rozmaitych plusów jakie przypisuje się osobom systematycznie oddającym się tego typu rozrywkom. W poniższych fragmentach dowiecie się Państwo szczegółów odnośnie tego, jak grać oraz na co w szczególności zwrócić uwagę, aby przestrzegać odgórnie ustalonych reguł.
Na wstępie wspomnijmy o tym, iż grę zawsze rozpoczynają białe pionki i figury. Dzięki temu mogą przejąć inicjatywę we wstępnej, początkowej fazie grania. Na polu szachowym spotykają się dwaj gracze mający dwa odrębne zestawy bierek, którymi to rozgrywa się walka o wygraną. Gracze przemieszczają się po polu naprzemiennie. Posunięcia na placu toczonego boju odbywają się zgodnie z regułami – w przypadku wejścia pionem na pole przeciwnika, dochodzi do zbicia jego bierki. W momencie, gdy jest „szach” pojawia się ryzyko zbicia króla. Jeżeli taka sytuacja się pojawi, wówczas niezbędne jest zażegnanie owej groźby poprzez przeciwnika w następnym najbliższym ruchu. W przeciwnym razie nie będzie ku temu możliwości, aby zyskać przewagę i wygrać. Z kolei również dobrze znana nawet laikom sytuacja jaką określa się jako „mat” opiera się na postawieniu króla osoby przeciwnej do nas na polu szachowym, a w ten sposób już nie ma żadnej opcji bronienia się. Partia gry ulega zakończeniu. Tym samym ten, który posiada pionka, czyli bierkę matująca króla osoby przeciwnej, wygrywa.

W niektórych przypadkach dochodzi natomiast to remisu. Jest tak chociażby wówczas, gdy określona strona grająca składa o to wniosek. Może tak być przykładowo w momencie, jeśli wykonane będzie już pięćdziesiąt posunięć, a nie dojdzie w ten sposób do ruchu pionem bądź zbijania jakiejś bierki. Remisem kończy się także nierzadko sytuacja, gdy trzy razy pojawi się na planszy taka sama pozycja. Dodatkowo, jest to też wtedy, gdy jedna ze stron grających prezentuje wiecznego szacha.
Na chwilę obecną wyróżnia się szeroki zakres rozlicznych rodzajów szachów. Bierze się przy ich klasyfikacji pod uwagę rozmaite czynniki, w tym chociażby podział na regiony. I tak, na podstawie cech kulturowych warto wspomnieć między innymi o szachach klasycznych, a więc z Chin, czyli Xiangqi, Shogi – Japonia, Czaturanga – Indie, Szatrandż – Arabia itd.